Příliš vítací pes

Dobrý den, jmenuji se Magdaléna, je mi 10 let a mám doma štěňátko border kolie, v lednu jí bude přesně jeden rok. Stále máme problémy s návštěvami, které k nám přicházejí. Fenka všechny velice vítá a skáče na známé lidi i na kolemjdoucí. Už jsme zkoušeli okřikovat nebo trochu plácnout, ale nic nefunguje, ani rachot kamínků v plechovce z vašeho dílu nefungoval. Je to zkrátka až moc vítací typ.
Prosíme o radu. Předem moc děkuji.
Magdaléna B.

Dobrý den, Magdaléno,
zkuste fenečku před příchodem návštěvy uvázat tak, aby viděla, kdo přichází, ale aby se nedostala až k návštěvě. Nikdo ať si jí nevšímá. Až návštěvu usadíte a bude klid, můžete si teprve všimnout, že máte taky psa. Jestli se bude na provazu zmítat a vyvádět, odveďte její pozornost k pamlsku nebo oblíbené hračce a dejte jí povel SEDNI (pokud dokáže i LEHNI, je to lepší). Hned ji odměňte pamlskem. Stůjte chviličku u ní, nedívejte se na ni, ale jakmile vyskočí, hned ji zase posaďte (položte) a odměňte. Snažte se být tak rychlí, aby nestihla vstát, aby prostě chviličku ležela. Až docílíte jejího soustředění na vás a na provádění vašeho povelu, je možné ji za odměnu konečně pustit. Popřípadě pokud bude v klidu hned po usazení návštěvy i bez vašeho přičinění, zkuste ji pustit. Návštěvníky ale upozorněte na její divokost a požádejte je, ať na ni nemluví a nedívají se na ni, popřípadě ať se hned otočí zády k ní, kdyby začala skákat. Až se zklidní a sedne si nebo lehne, mohou ji teprve pohladit. Musí to být důsledné – tak, aby vznikl podmíněný reflex: Řvu a skáču = nikdo se se mnou nebaví. Klidně sedím (stojím, ležím) a neotravuju = všichni si mne všimnou a mají mne rádi.
Venku to zkoušejte podobně: Vždy, když máte někoho potkat, zavolejte si fenku k noze, a buď ji uvažte, nebo ji povelem udržte u nohy soustředěnou na hračku, aportek nebo pamlsek. Případné vybočení a zájem o protijdoucí hned korigujte rychlým NE a následným povelem K NOZE, a samozřejmě hned přidejte pochvalu a mlsík nebo potahání hračky. Takto potkávaní lidé musí také ctít zásadu, že zdravit se budou jen s klidným psem, divocha ignorují a točí se k němu zády.
Samozřejmě pro borderky je takováto kázeň velice těžkým „cvikem“. Kompenzujte to pak nějakou divočejší hrou nebo náročnou pohybovou prací či jinou aktivitou. Vyblbnout se musí! Ale vzhledem k tomu, že borderky jsou psi, kteří se snad nejvíc ze všech snaží zavděčit páníčkům, určitě i takto těžké cvičení ráda přijme a bude se ho snažit dělat dobře. Jen je třeba jí správně říci, co se od ní očekává, a chválit a mlsat a jinak oceňovat každý náznak správného chování, přičemž to nežádoucí pokud možno vůbec nedopustit, zarazit ho dřív, než nastane. Máte nesmírně rychlého psa, to znamená, že vy musíte být ještě rychlejší.
Bude potřeba, aby se zapojila celá rodina a všichni jste postupovali stejně.
S pozdravem
Hana Žertová