Požírání kamenů

Mám  fenku rotvajlera starou 4,5 roku. Poslední dobou začala jíst kameny z kačírku (křemenné hladké kameny na cestičce k domu) ve velikosti 1–3 cm. Pak je sice najdu v lejně a nebo i ve zvratcích, takže vyjdou ven. Jak ji to odnaučit?
Diky, J. M.

Dobrý den, pane M.,
takovýto zlozvyk velmi snadno a velmi často přerůstá v nutkavé chování, to znamená, že pak pes využije každé příležitosti, aby mohl žmoulat kamínky a jiné činnosti ho přestávají zajímat. Nějakým způsobem ho to uspokojuje, uklidňuje. Je to však velmi nebezpečné – jednou může spolknout kámen tak velký, že střevem neprojde, nebo jich spolkne tolik, že se trávicí trakt ucpe.
Dá se zkusit přesměrovat fenčiny chutě k něčemu méně škodlivému. Ideální jsou plnicí hračky Kong, které se dají naplnit např. vařenými játry nebo psí konzervou proloženou nalámanými kousky rohlíku, ovocem, zeleninou, navrch se může dát trochu ochuceného tvarohu či paštiky… Mělo by to být lákavější než kamínky. S pomocí několika Kongů lze takto zkrmit celou krmnou dávku a fenku tak zaměstnat na dlouhou dobu.
Ale nejdůležitější a nejbezpečnější je zcela jí zamezit přístup ke kamínkům. To znamená úplně je odstranit nebo místo, kde kamínky jsou, oplotit, popřípadě držet fenku na úvazu či v kotci (v krajním případě).  I tak bych jí Kong dávala jako prevenci žužlání něčeho jiného, protože ji zřejmě žmoulání uklidňuje a uspokojuje.
Většina nutkavých chování vzniká z nudy, z frustrace nebo ze stresu. Zařaďte tedy více procházek a cvičení, aby se fenka nenudila. Popřemýšlejte také, zda se fenka na zahradě něčeho nebojí (samoty, hluku…) nebo zda jste jí neomezili činnosti, které dříve měla ráda (procházky, cvičení, kolektiv jiných psů, společnost lidí…). V takovém případě by bylo vhodné obnovit oblíbené rituály, eventuálně řešit strach.
S pozdravem
Hana Žertová