Kocour nenechá nikoho vyspat

Dobrý den,
mám dotaz, co dělat s kocourkem, kvůli němuž jsou jeho majitelé vyčerpaní, nevyspalí.
Syn má 3/4 roku starého britského kocourka. Od začátku byl dost agresivní, byli od něj stále poškrábaní. Nedalo se s ním mazlit jako s jinou kočičkou, nikdy si nepřišel sednout v klidu na klín. Největší problém je ale v časných ranních hodinách. Nejdříve ho nechávali spát s nimi v ložnici ale tak hlasitě předl, že nemohli spát. Pak začal po ložnici lítat a škrábal, na co se dalo, shazoval časopisy, a když si k nim lehl, tlačil tak silně hlavou proti jejich, že to také nešlo spát. Přesunuli ho tedy na noc do obýváku. Kolem třetí hodiny ranní začne řádit, škrábat na dveře, škube koberec a dělá tak strašný rámus, že syn musí vstát a jít k němu. Bydlí v panelovém domě, a kdyby ho nechal, budilo by to sousedy. Když tedy syn přijde do obýváku, kocour se schová. Syn si jde znovu lehnout, a když začíná usínat, kocour jede nanovo. Aby se aspoň jeden z nich mohl občas vyspat, jde si druhý lehnout ke kocourovi do obýváku. Jsou už s přítelkyní vyčerpaní a vůbec nevědí, jestli se s tím dá něco dělat.
Můžete nám poradit?
Děkuji.

Z. K.

Dobrý den, paní K,
mám stejně starého kocoura, kříženého briťáčka, takže přesně vím, o čem píšete. Naštěstí ten náš je náramný mazlík, takže mu všechno projde…
Kocouři jsou v tomhle věku velice akční a zvědaví. Začínají si dokazovat sílu a šikovnost (všude lezou, skáčou a padají) a trénují boj a lov i s těmi nejnemožnějšími protivníky (časopisy, knihy, boty, smeták, koberec…). Napomínání a tresty jsou k ničemu, jen pokazí vzájemný vztah a kocour se začne lidí stranit.
Nejvíc pomáhá večer kocoura hodně utahat hrou, popřípadě vycházkou ven, aby měl hodně nových podnětů k „přemýšlení“. Pak ho nakrmit, aby se uklidnil. Jestli přijde do postele a snaží se mazlit aspoň tam, využila bych toho večer před spaním, aby si užil trochu něžného kontaktu. Když cpe hlavu, kam nemá, dá se posunout. Jestli to po několikátém přeložení na jiné místo postele nepochopí, pak je teprve čas ho vyprovodit do vedlejšího pokoje. Tam by měl mít nachystané hračky, se kterými neudělá moc rámusu. Třeba látkový tunel, kus měkkého lana s uzlem, granulky schované pod starým ubrusem, který může muchlat a trhat a granulky si tak lovit. Všechno, co ho láká k ničení, by mělo jít nyní pryč (koberec, knížky, cenné časopisy – zrovna minulý týden ten náš pitomeček v noci zbořil celou knihovnu a do knížek vysypal květník s fíkusem). Více k hračkám a zaměstnání kocoura najdete v jedné z mých předchozích odpovědí na podobný dotaz.
Dobrým pomocníkem k odpuzení kocoura od míst, kam by opravdu lézt neměl, je Pet Corrector. Je to takový syčivý sprej, ze kterého mají kočky náramný respekt. Ale musí to vypadat, jako že kocoura trestá ten šplíchač, nikoli panička nebo páníček, ti se musí tvářit stále neutrálně. Pak stačí sprej nechat stát na vhodném místě a kocour se mu vyhne (než ho napadne vyzkoušet změřit si se sprejem síly). Kdybyste ho nedostali koupit, ráda pošlu, stojí 200 Kč a já ho používám s úspěchem.
Kolem roku už je na místě uvažovat o kastraci. Ta kocoura hodně zklidní – přestane „machrovat“. I když někteří aktivisté se neuklidní ani po tomto zákroku, ale až s věkem…
S pozdravem
Hana Žertová