Dobrý večer,
ráda bych Vás požádala o radu, jako specialistku na problémy se psy. Mám pětiletou fenku zlatého retrievra, která je milá, přítulná, miluje lidi více než psí kamarády, ale velmi citlivá. Vadí jí jakékoliv ostré zvuky, například zvuk rozbitého skla. Loni jsme také zaregistrovali obavy z horkovzdušného balonu na obloze. V moment, kdy balon zaregistruje, se dá na útěk do bezpečí. Tuto neděli jsem s ní byla na procházce a balon viděla dřív než já. Dala se na útěk a jakékoliv volání bylo marné. Běžela jsem za ní, ale zmizela mi z dohledu. Dala jsem se směrem, kudy jsme na procházku z domova vyšly. Našla jsem jí až u našeho domu. Naštěstí se jí podařilo přeběhnout poměrně frekventovanou silnici, což je problém, proč Vám píši. Toto se stalo poprvé a já bych ráda, aby naposledy. Zkoušela jsem doma pustit video s horkovzdušným balonem a přitom si s ní hrát. Jakmile balon na obrazovce zahlédla, tak se šla schovat do ložnice. Fotka balonu byla v pořádku.
Předem děkuji za Vaši odpověď.
S pozdravem L. T.
Dobrý den,
strach z balonů se velmi špatně odstraňuje, protože se těžko praktikuje tzv. desenzitizace, to znamená vystavování psa tomuto podnětu nejprve ve velmi malé intenzitě. Pokud máte video a fenka na něj takto pěkně reaguje, postup bude podobný jako při odstraňování strachu ze střelby a ohňostroje s pomocí CD s nahrávkou těchto zvuků.
Zkuste pravidelně alespoň 1x denně cvičit. Nejprve tak, že docela ztišíte zvuk a na obrazovce necháte jen obraz pohybujícího se balonu. S fenkou si při tom můžete hrát nebo si jí vůbec nevšímat (možná to pro začátek bude lepší, aby nepojala žádné podezření). Měla by zůstat docela v klidu, jen se občas podezíravě podívat na obrazovku, ale nesmí nikam utíkat – to už by byl moc silný podnět. Pokud celý týden snáší tiché promítání beze strachu a dokáže se i uvolnit a hrát si, můžete začít pomaličku přidávat zvuk. Ale zas jen tak, aby ho vnímala, ale neměla strach. Buď se při tom věnujte fence (hra, česání apod.) nebo si dělejte svou práci. Na obrazovku ji neupozorňujte, dělejte, že ani nevíte, co tam je, že se vás to vůbec netýká. Zesilujte zvuk velmi pomalu, vždy asi týden zůstaňte na jedné úrovni. Kdyby se fenka snažila utéct nebo schovat, už jste překročila hranici jejího strachu a musíte se vrátit zas o kus zpátky.
Jakmile bude snášet video v plné síle, můžete začít s tzv. kontrapodmiňováním. To znamená, že budete vytvářet novou odpověď na původně strachový podnět, tedy na balon. Ještě než pustíte video (opět v tichosti), nachystejte si do kapsy nějaké obzvlášť dobré pamlsky, ale maličké. Jakmile běží obraz a fenka ho registruje, dejte jí pamlsek. Pohybujte se kolem obrazovky a podávejte fence pamlsky. Vypněte televizi a pamlsky schovejte. Opakujte klidně vícekrát denně – musí vzniknout podmíněný reflex: Vidím balon, budu mlsat! Doplňte mlsání nějakým slovním výrazem („balon“). Zase pomalu zesilujte zvuk, tady už můžete postupovat rychleji, ale zas jen tak, aby se fenka nelekla.
Když budete mít doma úkol splněn, pověste venku na plot nebo na strom nafukovací balonek. Jakmile ho fenka uvidí, zkuste říci slovo „balon“ a dát jí pamlsek. Když bude v klidu běhat kolem balonku, pověste na větev starou deku nebo celtu, igelit apod. – prostě něco co jí bude plápolat nad hlavou. Když bude v klidu, mlsejte, hrajte si. Kdyby se polekala, postupujte podobně jako s videem.
Ale ani po úspěšném domácím tréninku nespoléhejte na to, že se fenka už nebojí. V době, kdy je zvýšená pravděpodobnost létání balonů ji raději na procházce jistěte šňůrou a letící balon využijte k tréninku výše popsaných praktik.
Kdyby se nedařilo a fenka měla venku velký strach, je možné jí přes sezónu nasadit antidepresiva. To bych ji ale musela vidět a znát její celkový zdravotní stav, popřípadě se spojit s Vaším veterinářem.
S pozdravem
Hana Žertová