Pomůže kastrace?

Dobrý den,
mám doma 7 let starého anglického buldoka. Teď nám byla doporučena kastrace z důvodů nadřazeného chování vůči partnerovi. Také čekáme miminko, tak máme strach, je totiž svůj hodně žárlí a chová se nadřazeně.
Dočetla jsem se, že u starších psů se to může minout účinkem. Prosím poradili byste mi, zda ano nebo ne? Hlavně kvůli dítěti, až se narodí, mám strach, aby mu třeba něco neudělal.
Moc děkuji, budu vděčná za názor.
S pozdravem
L.W.

Dobrý den,
nemyslím si, že by kastrace v tomto případě něco na chování psa změnila. V tomto věku se dělá spíše jako preventivní opatření problémů s prostatou stárnoucího psa. Přečtěte si k tomuto tématu odborný článek.
Pokud jde o jeho „nadřazené“ chování vůči partnerovi, je možné, že pes je na Vás jako na sociálním partnerovi příliš závislý, nebo jde jen o špatnou komunikaci mezi psem a partnerem.
Posílám odkaz na dva článečky – jeden je o tom, jak připravit psa na příchod miminka, a druhý hlavně o bezpečném soužití malého dítěte a psa.
Tím, že budete s Vaším psem cvičit a naučíte ho vystačit si chvíli bez Vaší pozornosti a péče, možná přispějete i k narovnání jeho vztahu s partnerem. Rozhodně nedoporučuji fyzické tresty ani jakýkoli nátlak ze strany partnera (chycení psa za obojek, jeho shození z pohovky, vytažení z pelíšku apod.). Vše řešte s pomocí povelů, které pes dobře zná nebo které jej s pomocí pamlsků a hraček ještě naučíte. Vyhněte se jeho agresi – agrese se nesmí stát komunikačním prostředkem mezi Vámi a psem. Takové prostředí by bylo pro dítě nebezpečné. Prohlédněte si článeček se stresovými signály psa, abyste se v jeho reakcích lépe vyznali. Zkuste si vyplnit zaslanou tabulku, která Vám pomůže vyhodnotit míru nebezpečnosti Vašeho psa (hodnotí se vždy vzhledem ke konkrétní osobě, kterou pes napadl). Vyjde-li Vám vysoké výsledné číslo je to varování – znamená, že pes své agresivní chování pravděpodobně zopakuje, proto by měl být dobře ovladatelný a dobře zabezpečený.
K soužití dětí a psů byla vydána knížka s CD Modrý pes – je to užitečná pomůcka pro všechny rodiče malých dětí, kde je v rodině pes. Tam je vše, co je ve zmíněných článcích, podrobně rozepsáno a ukázáno na konkrétních příkladech.
Věřím, že Vám přiložené materiály a odkazy pomohou vše připravit tak, aby miminko, partner i pes žili spolu v pohodě.
Hana Žertová