Zase ta samota!

Dobrý den paní doktorko,
náš dotaz se týká štěňátka louisianského leopardího psa, fenky. Vzali jsme si ji z útulku jako 3,5měsíční štěně. Rychle si zvykla doma i na nás, jenže svátky jsou pryč a musíme oba do práce. Přítel pracuje 10 hodin denně a já jako OSVČ, proto mám možnost se několikrát za den zastavit domů, pracuji max. 4-5 hodin mimo domov a poté z domu již neodcházím. Když odejde přítel, neteskní, ale jakmile jsem mimo její oko já, problém je tady. Zkoušíme nacvičovat odchody, zavřu se na chvilku do kuchyně, do koupelny… to jen leží přede dveřmi, ale jakmile odejdu z domu, skáče po dveřích, kňučí, štěká, žádná hračka ji nezajímá, ani pamlsky. Když jsem doma, nehne se ode mne, je jako ocásek.
Chtěla bych se zeptat, jestli ji mám odkazovat na místo, když mne „pronásleduje“ a jestli máme postupovat s nácvikem samoty, jak je popsáno v článku, když to není úplný prcek.
Mnohokrát děkuji za radu.
Ráda bych též objednala knihu Od štěněte ke psu – jak vychovat bezproblémového psa. Mia bude velká, a proto je třeba podle nás co nejrychleji s ní začít pracovat. Dívala jsem se na Vaše stránky i na pořad Polepšovna mazlíčků a věříme, že se dočteme nějakou radu, která by nám pomohla strach ze samoty překonat. Mia je velice učenlivá, než se naučí nějaký povel, stojí to 3 piškoty, proto myslíme, že se to naučí, ale chceme dělat vše tak, jak se má, aby cesta k úspěchu byla co nejkratší.
S pozdravem a přáním hezkého dne
Lucie

Dobrý den, paní Lucie,
děkuji za objednávku i za Váš dotaz. Tenhle problém je u útulkových pejsků velice častý. Podívejte se do starších dotazů, např. na dotaz a dotaz nebo tento případ. Myslím, že je tam docela dobře popsán postup, jak vyzrát na samotu. Zmiňuji tam i hračku Kong, do které se dají naplnit nejrůznější dobroty, a pejsek se těší, aby už byl chvilku sám bez dozoru, aby si mohl dobrůtky lovit. Pokud byste měla zájem, také Vám ji přibalím – pro Vaši fenku bych volila velikost L, stojí 270 korun. Jen je třeba postupovat tak, aby se pejsek naučil s hračkou hrát nejprve ve Vaší přítomnosti, a až když je zaujatý hrou, Vy si ho postupně přestáváte všímat na 5-10 minut, pak se zkoušíte pohybovat po bytě, mimoděk zavíráte a otvíráte dveře nebo do nich vkládáte překážky, pak se oblékáte a zase svlékáte – ale pejsek se vždy musí chovat klidně a nepodezíravě. Pokud znervózní, musíte se o krůček vrátit zpět. Pro začátek by bylo dobré brát fenku s sebou do práce nebo pracovat z domu, než se naučí samotu tolerovat.
V knize je postup popsán, ale spíše hned od malinka. Ale je tam spousta dalších dobrých zásad, jak si správně s pejskem porozumět, tak snad se bude hodit.
Zdravím.
Hana Žertová